Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Fakültemiz Programlarına Yerleşen Öğrencilerin Dikkatine

ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme yolu ile Fakültemize yerleştirilen öğrenci adayları, kayıtlarını 4 - 8 Eylül 2021 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden e-Kayıt yolu ile yapabileceklerdir. 

 e-Kayıt yaptırmak isteyen öğrenci adayları,  https://www.turkiye.gov.tr adresinde “e-hizmetler” bölümünde yer alan ve “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altında bulunan “Üniversite e-Kayıt” seçeneği aracılığı ile kayıt işlemini gerçekleştirebileceklerdire-Devlet üzerinden kaydını yaptıranlardan ilave herhangi bir belge talep edilmeyecektir.

e-Kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler Halkbank, VakıfBank veya Ziraat Bankasına materyal ücretini yatırabilirler. Bu işlemleri yapan öğrencilerin kayıt işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Kayıt işlemleri tamamlanan öğrencilerimize SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrenci adaylarımız tüm PTT şubelerinden bu şifreyi temin edebilirler. 

YKS sonuçları ile Fakültemize e-Devlet üzerinden kayıt yaptıramayan öğrenci adaylarımız 6 - 10 Eylül 2021 tarihleri arasında Halkbank, VakıfBank veya Ziraat Bankasına ya da kullanıcı adı ve şifre TC Kimlik Numaranız olmak üzere Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) girerek kredi kartı ile online olarak materyal ücretini ödedikten sonra Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi web sayfasında bulunan Online Kayıt Sistemi (OKS) üzerinden kayıt işlemlerini yapabilirler.

2008 veya daha önce ki yıllarda mezun olup e-Devlet üzerinden kayıt yaptıramayan öğrenci adayları, Fakültemiz web sayfasında bulunan Online Kayıt Sistemi (OKS) üzerinden kayıt işlemlerini yapabilirler. T.C Kimlik Numarası ile  Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) girerek kredi kartı ile online olarak materyal ücretini ödedikten sonra, OKS üzerinden alacakları “Kayıt Bilgi Formu” çıktısı ile birlikte mezuniyet belgesinin aslı gibidir onaylı suretini elden ya da posta yolu ile Fakültemize ulaştırmaları gerekmektedir. Kayıt işlemleri tamamlanan öğrencilerimiz SMS ile bilgilendirilecektir. Ayrıca bu durumda olan adaylar istedikleri takdirde, mezun  oldukları Kurum ile iletişime geçerek bilgilerinin YÖKSİS’ e işlenmesini sağlayarak e-Devlet üzerinden kayıt yapabilirler.

19 Eylül 2021 tarihine kadar en az %40 engel durumu olan öğrenciler ile gazi ya da gazi/şehitlerin birinci dereceden yakını olan öğrenciler aşağıda verilen ilgili belgeleri göndermek zorundadırlar.

Gazilerin, birinci dereceden şehit ve gazi yakınlarının (anne, baba, eş ve çocukları) Fakültemize ulaştırması gereken belgeler:

  • Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı veya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinden temin edilecek "Hak Sahiplik Belgesi" (Durum Belgesi) nin aslı ya da barkodlu e-Devlet çıktısı (Dernek yazıları, SGK ekran çıktıları, VHKİ vb. tarafından imzalanmış yazılar, Resmi mühürle birlikte kurum yetkilisi tarafından imzalanmamış  ve kanun kapsamı belirtilmemiş yazılar kabul edilmemektedir),
  • Nüfus kayıt örneği,
  • Ücret muafiyeti talebini belirten ıslak imzalı dilekçe

.

En az %40 engel durumu olan adayların Fakültemize ulaştırması gereken belgeler:

  • Durumlarını belgeleyen sağlık kurulu raporunun aslı ya da noter onaylı örneği,
  • Nüfus cüzdan fotokopisi,
  • Taleplerini belirten ıslak imzalı dilekçe

 

Belge talep edilmediği halde herhangi bir belge gönderen öğrencilerin evraklarına ait sorumluluk Fakültemize ait olmayacaktır.

Pandemi sürecinden dolayı Fakültemize YKS ile kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemlerini e-Devlet üzerinden yapmaları önemle rica olunur.

Karşılaştığınız sorunları aof@atauni.edu.tr e-posta üzerinden ya da 0 850 255 02 82 numaralı çağrı merkezi telefonumuzu arayarak Fakültemize iletebilirsiniz.31 Ağustos 2021 Salı