Anasayfa > Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.) >
 • Daha önce herhangi bir Yükseköğretim Kurumundan mezun olarak Fakültemize yeni kayıt yaptıran ve Yükseköğretim Bilgi Sisteminde (YÖKSİS) mezuniyet bilgisi bulunan öğrencilerimizin ortak zorunlu derslerden (Yabancı Dil I-IITürk Dili I-IIAtatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II) muafiyet işlemi otomatik olarak yapılmaktadır. Bu öğrencilerin herhangi bir belge göndermelerine gerek yoktur.

  Fakültemize daha önce kayıt yaptıran ve öğrenimine devam ederken farklı bir Yükseköğretim Kurumundan mezun olan öğrencilerin ise dilekçe ve formlar bölümünde bulunan “Ders Muafiyet Başvuru” formunu faks veya posta/kargo yolu ile Dekanlığımıza ulaştırması durumunda ders muafiyeti işlemleri Fakültemiz tarafından yapılacaktır.

  • Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan yeni kayıtlı öğrencilerin mezuniyet bilgileri Yükseköğretim Kurulu Bilgi Sistemi (YÖKSİS)’te  bulunduğu takdirde muafiyet işlemleri Fakültemiz tarafından yapılacaktır. Bu durumdaki öğrencilerin herhangi bir evrak göndermelerine gerek yoktur.
  • Ara sınıf öğrencilerinden Fakültemize kayıt yaptırdıktan sonra diğer yükseköğretim kurumundan mezun olanların ise dilekçe ve formlar bölümünde bulunan “Ders Muafiyet Başvuru” formunu Dekanlığımıza ulaştırması gerekmektedir.

  • Herhangi bir Yükseköğretim kurumunda öğrenciliği devam edenlerin ise Transkript Belgesinin aslı ile ders muafiyet dilekçelerini Fakültemize göndermeleri gerekmektedir.

  • YÖKSİS’te kaydı bulunmayan öğrenciler bilgilerini YÖKSİS'e işletmek üzere mezun oldukları yükseköğretim kurumu ile iletişime geçmelidirler. Yabancı üniversiteden mezun olan öğrenciler Fakültemize muafiyet dilekçesi, onaylı diploma sureti veya onaylı transkript belgesini göndermelidirler.

  Evraklar Fakültemize elden veya posta/kargo yolu ile ulaştırılmalıdır. Faks ile gönderilen evraklar işleme konulmayacaktır. 

  Muafiyet işlemlerinizi Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden takip edebilirsiniz. İşleminiz tamamlandığında tarafınıza SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır.

  Adres: Atatürk Üniversitesi Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi Dekanlığı 25240 Yakutiye/ERZURUM

 • Gönderilen belgenin aslının veya onaylı suretinin doğrudan veya posta/kargo yolu ile Fakültemize teslim edilmesi gerekmektedir. Faks ile gönderilen evraklar işleme konulmayacaktır.

  Eğer herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezunsanız dilekçenizi fax ile göndermeniz yeterlidir.

 • Blok uygulama dersinden muafiyet işlemi yapılmamaktadır.

 • Muafiyet işlemlerinizi Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden takip edebilirsiniz. İşleminiz tamamlandığında tarafınıza SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır.

 • Girmiş olduğunuz sınavlardan başarılı olduğunuz taktirde, başarılı olduğunuz derslerin muafiyet işlemi yapılmaz, almış olduğunuz harf notu geçerli olur ve agno notunuza eklenir.

  Girmiş olduğunuz sınavlardan başarısız olursanız, ders muafiyetiniz yapılır ve muaf olduğunuz dersler GEÇER (G) olarak yazılır.

 • Ortak zorunlu dersleri tekrar almak üzere muafiyetlerinin iptalini isteyen öğrencilerimizin dilekçe ile Fakültemize başvurmaları gerekmektedir.